Tilbage til forsiden

Velkommen til Den Kgl. Mønt


Kontakt os


Mest læste dokumenter


Den Kgl. Mønts historie


Fra skitse til færdig mønt


Falskmøntneri


Dansk mønthistorie


At samle på mønter


Privatlivspolitik


Salgs- og leverings- betingelser


RSS feed


QR koder


Nyheder på mobile enhed


Medaljer


Den Kgl. Mønt | |QR kode til mobile enheder

Fra skitse til færdig mønt


Første skridt i fremstillingen af en mønt er kunstnerens tegning. Ud fra denne fremstiller kunstneren en voksmodel, hvor den flade tegning omsættes til et relief.

Kunstneren fremstiller en voksmodel

Herefter fremstilles der en model i silikonegummi, som igen danner grundlag for ofte flere gipsafstøbninger for til sidst at ende i en model af hård plastik. Modellerne er ca. syv gange større end den færdige mønt. Det er vanskeligt at fremstille modeller, idet en vellykket model i stor størrelse ikke er ensbetydende med, at mønten – hvor alle detaljer bliver meget små – er vellykket. Der må derfor ofte udarbejdes adskillige udkast til model, før det endelige udseende af mønten er fundet.

Reduktion
Modellen i hård plastik formindskes til den størrelse, som den færdige mønt skal have. Selve reduktionen er meget tidskrævende. Fx tager det 20-24 timer at reducere en 5-krone.

Reduktion af modellen i hård plastik

Processen foregår i en reduktionsmaskine, hvor en føler aflæser relieffets fordybninger og forhøjninger på modellen, og via en lille fræser overføres relieffet til et stålstempel. Dette stempel kaldes for et originalstempel.

Møntstempel

Prægestempel
Ud fra originalstemplet laves de endelige prægestempler. I modsætning til det flade originalstempel bliver prægestemplerne gjort konvekse, dvs. at de er højere på midten end ude i kanten. Når der anvendes et konvekst stempel til at præge mønter, rammer stemplet først midten af den metalskive (blanketten), som mønten præges på. Herefter “flyder“ metallet udad, efterhånden som stemplet presses ned mod blanketten – nærmest som en bølge. Resultatet bliver et tydeligt præg på mønten. Hvis man i stedet prægede med flade stempler, kunne metallet ikke “flyde“, og præget ville dermed ikke kunne ses.

Prægning af mønter

Den Kgl. Mønts prægemaskiner kan præge ca. 700 mønter i minuttet.






Sidst opdateret 01/04/2012

 
Vi anbefaler
Andre har læst
 


Den Kgl. Mønt
Solmarksvej 5
2605 Brøndby
Kontakt os Disclaimer