|
Det maritime er tema for Den Kgl. Mønts møntsæt 2006 som blev udsendt 16. oktober 2006. Møntsættet indeholder de syv cirkulerende mønter og en medalje. Møntsættet blev udsendt i to forskellige udgaver, en almindelig og en proof version.

Mønterne er præget med to slag, hvilket er et slag mere end de mønter, befolkningen til daglig har mellem hænderne. Jo flere slag en mønt får, des tydeligere bliver præget.
Medaljen i møntsættet
Medaljen i møntsættet er en kopi af en medalje fra 1691 med Flydedokken i Øresund som motiv. Dengang var en flydende dok et stort fremskridt, for her kunne skibene repareres, mens de lå i deres rette element med master og takkelage intakt.
Medaljen vidner om en tid hvor orlogsflådens dygtighed var landets stolthed. Flydedokken blev anvendt frem til 1713, hvorefter den indgik som fundament i søbatteriet "Prøvestenen". |